מדעי המחשב – היסודות המדעיים של ההתקדמות הטכנולוגית

ההתפתחויות הטכנולוגיות במהלך שלושת העשורים האחרונים הן מדהימות לכל הדעות. בראש וראשונה המהירות שבה התרחשו ההתפתחויות הללו הייתה גבוהה לאין ערוך מזו שמישהו ציפה לה. שנית, במובנים רבים שינתה ההתפרצות הטכנולוגית את פני האנושות והפכה את העולם לכפר גלובלי במלוא מובן המילה.
תחום מדעי המחשב הוא התחום שעיצב יותר מכל את כיוון ההתקדמות, אף שרבים חושבים כי התקדמות זו הגיעה יש מאין ולא הייתה לה כל יד מכוונת.

תואר ראשון בלימודי ערב במדעי המחשב כתחום מדעי נפרד מוכרים כבר מאמצע המאה שעברה. ואולם התפתחויות משמעותיות בתחום חלו עם ההתפרצות האדירה של טכנולוגיות חדשות לעולם והצורך להיענות לאתגרים מדעיים ולא רק מעשיים. כך למשל התפתח מאד תחום האלגוריתמיקה, כמו גם תחום חקר המערכות. שני תחומים אלה התפתחו בעצמם ותרמו בתוך כך להמשך ההתפתחות המהירה של תחום המחשבים כולו.

מדעי המחשב וממשקים עם תחומי מחקר נוספים
אף כי מדעי המחשב הינם תחום מדעי העומד בפני עצמו, המדע הזה משיק למדעים אחרים ולמעשה הוא מפרה אותם ומופרה על ידם. כך למשל משמשים המתמטיקה והאלגברה מדעים בסיסיים שכל הלומד לקראת תואר בנושא חייב להתמחות בהם.

אחד התחומים החשובים במדעי המחשב הינו האלגוריתמיקה. אלגוריתם הינו דרך שיטתית לביצוע פעולות מסוימות, וככל שהפעולות הללו מסובכות יותר כך האלגוריתם המתאר אותן מסובך יותר. חקר האלגוריתמים שואף להשיג תוצאות זהות בשמן קצר יותר תוך יצירת אלגוריתם יעיל יותר.

לתחום מדעי המחשב ישנו ממשק גם למדעי החיים, מדעי הטבע, פילוסופיה ועוד. לזו האחרונה קשר מיוחד עם הנושא, בכך שהיא מעמידה לרשותו את הלוגיקה, מה שמסייע מאד ליצירת חשיבה מסודרת ומובנית. שכן חלק גדול מתחום פיתוח שפות התכנה מבוסס עליה.

המחשבים והעתיד:
תחום המחשבים כתחום מדעי נמצא, למרות ההתקדמות הטכנולוגית, בשלבים התפתחותיים המזמנים הזדמנויות רבות לעוסקים בהם. אופק ההתקדמות בנושא מדעי המחשב הוא ענק, וכמעט כל אחד מהנושאים המרכיבים אותו דורש טיפוח ופיתוח. מהבחינה הזאת לא צפוי קיטון בביקוש לבוגרי תארים שונים במדעי המחשב והביקוש לבוגרים כאלה צפוי להישאר גדול מההיצע גם בעתיד הנראה לעין.

מדעי המחשב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *