הייטק ומנהל עסקים – השילובים להם לא ציפיתם לאחר סיום הלימודים

מנהל עסקים הינו מקצוע רב תחומי העוסק בתורת הניהול של חברות וארגונים שהוקמו למטרת רווח. מקצועות ההייטק מצד שני עוסקים בטכנולוגיות מתקדמות על כל סוגיהן, כשלרוב הכוונה היא לתחום המחשוב, אך מקצועות ההייטק גם כוללים את תעשיות הביוטכנולוגיה, האלקטרוניקה ואחרות נוספות. אז מה הקשר בין שני התחומים?
מספיק להתבונן על חברות ההייטק הגדולות בשוק והדרך בה הגיעו לפסגה בכדי להבין כיצד ניהול נכון של עסק יכול לגרום לו ליפול או להצליח. במהלך ההיסטוריה היו חברות רבות שפיתחו מוצרים איכותיים, אך האם זה אומר שהן אלה שהגיעו לשגשוג כלכלי? התשובה היא לא. המוצר הטוב והאיכותי ביותר אינו תמיד המוצר הנמכר ביותר ולזאת עלולות להיות מספר סיבות. באם הסיבה לאי הצלחת מוצר ההייטק בשוק הינה שיווקית או ארגונית, תפקידו של המנהל העסקי של החברה למצוא את הפיתרון לבעיה ולהוביל את החברה ליציבות ולשגשוג כלכלי.

כיוון שכל חברה תוכל להגיע למקסימום הביצועים שלה אך ורק בזרת ניהול יעיל ואיכותי, אין זה מפתיע שקיים תחום לימודים ספציפי הנקרא "לימודי מנהל עסקים" הנוגע בתחומים רבים של ניהול חברה. דוגמא מצוינת להשפעה של ניהול נכון שעשה שימוש באירועים תקופתיים הקרובים ליציאת המוצר לשוק, הרקע ההיסטורי של הצרכנים, התרבות שלהם ותכונות המוצר ולשלב את כל אלה בצעד שיווקי שהביא תוצאות מדהימות וישר שם את החברה הצעירה כפי שאומרים "על המפה" היא הפרסומת למחשב המאקינטוש הראשון שהשיקה חברת אפל בשנת 1984.

מה לומדים במהלך התואר?
מנהל עסקים ניתן ללמוד במגוון מסלולים הקיימים האקדמיות השונות ברחבי הארץ: תואר ראשון במנהל עסקים, תואר ראשון במנהל עסקים למנהלים, תואר ראשון במנהל עסקים וביטוח, תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, תואר ראשון במנהל עסקים – השלמה מהנדסאים, תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים, תואר ראשון במנהל עסקים עם תעודת הוראה ועוד מיני רבים.

כמו כן ניתן ללמוד לתעודת הנדסאי בתחום התעשייה והניהול במסלול מנהל עסקים במידה ואינכם מעוניינים בתואר. רוב לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון מציעים התמחויות במגוון תחומים כמו לדוגמא, מימון,  שיווק, ביטוח, מערכות מידע, טכנולוגיות מידע, חשבונאות ומשאבי אנוש.

ניתן להירשם גם לקורסים מקצועיים קצרים מתחום מנהל העסקים שיעזרו לכם בניהול עסק במידה ואינכם מעוניינים בקרירה בתחום זה.

מהן אפשרויות התעסוקה?
לבוגרי לימודי מנהל עסקים אפשרויות רבות להשתלבות בשוק התעסוקה כיוון שכל עסק זקוק לניהול. בדרך זו ניתנת האפשרות לבוגרי לימודי מנהל עסקים להשתלב בתעשייה הקרובה יותר לליבם ולתחום עניינם האישי, באם זו תעשיית ייצור כימי, יצור מזון, תחום נותני השירות או תעשיית ההייטק הנחשקת שגם היא בתורה מורכבת ממגוון תחומים. ניתן לקבל תפישה טובה יותר של שוק העבודה בתחום מינהל העסקים בחיפוש מהיר של משרות במגוון אתרי האינטרנט הקיימים.

מומלץ להתבונן גם על ההתמחות הנדרשת – האם מעוניינים יותר בבוגרי תחום השיווק או בבוגרי תחום הביטוח? מה היא המשכורת הממוצעת? באילו אזורים בארץ קיימת דרישה רבה יותר לבוגרי לימודי מנהל עסקים? התשובות לכל השאלות האלה תוכלו למצוא במגוון אתרים באינטרנט כדוגמת אתר Jobinfo והן יעזרו לכם להבין האם מנהל עסקים הוא התחום הנכון עבורכם.

הייטק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *