לימודי מחשבים

השימוש במחשבים בחברה שלנו הפך נפוץ כל כך עד שכיום בכל שכבות הגילאים ומכל שכבות האוכלוסייה, מחילוניים ועד דתיים, מבוגרים וצעירים ניתן למצוא בוגרי ובוגרות קורסי מחשבים. כבר מגיל בית ספר ובגנים מסוימים לומדים ילדינו כיצד להשתמש במחשב לצרכי לימוד והעברת מידע ומהצד השני אפילו קשישים שמעוניינים להשתמש בכלי המדהים הזה ועוברים קורסי מחשב.

גם דתיים משתמשים במחשב שימוש נפוץ, אם כי אתרים מסוימים נחסמים לצפייה עד אחרי יציאת שבת.

המחשב כחלק מחיינו
משום שהמחשב תופס חלק בלתי נפרד מחיינו עבור רבים שלא יודעים כיצד לתפעל מחשב משמעת הדבר היא קושי בהתנהלות בחיי היומיום. מי שמעוניין אפוא להצליח לתקשר עם מכריו בין אם בארץ ובין אם בחו"ל, לערוך חיפושים או קניות ברשת, יכול לפנות לקורס לימודי מחשבים שיכשיר אותו להשתמש במחשב. ניתן למצוא קורסים שונים ברמות שונות שמטרתם שונה זה מזה, כך שכל אחד יכול למלא את הקורס שמתאים עבורו.

מה לומדים
בסיום התהליך, בוגרי הקורס ידעו לתפעל את המחשב באופן שוטף למדי, לפחות כמו אדם דתי שבקי בזמני יציאת שבת. כל קורס מציע תכנים מעט שונים וכמובן מותאם לאוכלוסיית היעד. כך למשל לימודי מחשבים לילדים עוסקים בהיכרות עם עולם המחשב, האינטרנט והיכרות שטחית למדי עם תוכנות האופיס. במסגרת הקורס לומדים הילדים על מבנה המחשב ומקבלים הסברים על פעולותיו. הלימוד נעשה בדרך חווייתית ויצירתית ומאפשר לילדים לפתח תחושה טובה לגבי המדיום הממוחשב.

לימודי מחשבים לנערים לעומת זאת מספקים קורסים מתקדמים מתחום האופיס, שימוש באינטרנט, איתור תקלות נפוצות במחשב וקבלת הדרכה על אופן תיקונם וישנם קורסים שבהם מקבלים הלומדים מידע על תכנות בסיסי. לימודי מחשב למבוגרים כוללים את אותם התכנים שנלמדים בקורס לילדים, אך שיטת הלימוד היא איטית יותר. עבור מבוגרים יש לומר כי זהו חידוש משמעותי ובניגוד לסברה הרווחת, לא מעט מבוגרים מוצאים עניין בתרגול ולימוד של השימוש במחשב.

בשנים האחרונות התחלנו לראות בבתי הספר של מערכת החינוך קורסים למחשבים ברמות מתקדמות באופן יחסי. לימודי מחשב מתבצעים גם אחר הצהריים במסגרת ארגונים פרטיים, חברות ומתנסים שמספקים לימודי מחשב לכל הגילאים. כיתות הלימוד מחולקות על פי גיל הלומדים. במסגרת החוגים הללו יכולים מבוגרים וילדים כאחד ללמוד על שימושי המחשב השונים ולקבל הדרכה מסודרת מהמלווים בקורס.

מה אומרים המחנכים?
כל מי שסבור כי המחשבים משחיתים את הדור וכי ילדינו מבלים שעות רבות מידי מול המסך נשיב במאמר זה כי לימוד מחשבים מטרתו להקנות לילדים כלים להשתמש במחשב בצורה נכונה. מחשב הוא כלי לימוד ותקשורת יעיל במיוחד, וכדי שילדינו יוכלו להטיב ולהשתמש בו כדאי לספק להם את הידע והכלים הדרושים לכך.

תפקיד ההורים הוא להקנות לילדים סדר עדיפויות נכון שיכוון אותם כמה זמן להקדיש לבילוי מול המחשב וכיצד להשתמש בו.

המאמר נכתב באדיבות גלית בר-לב

קורס אינטרנט

Comments are closed.