תכנות באקסס: המפתח לניהול מוצלח?

יש כלים, שקשה להאמין כיצד הסתדרנו בלעדיהם. עבור מנהלים רבים, תוכנת האקסס (Access) משתייכת לקטגוריה הזו בדיוק. היא פותחה לראשונה עוד בשנת 1992, ומאז משודרגת כל מספר שנים. יחד עם זאת, המהות שלה אינה משתנה אף פעם: להוות מסד נתונים יעיל עבור כל עסק, חברה, או ארגון, וכך לאפשר את ניהולו התקין.

מהות התוכנה
ברמה הכללית, יש המדמים את אקסס לארונית תיוק וירטואלית, אשר ניתן לדלות ממנה כל פריט מידע באופן הפשוט ביותר. באמצעותה, ניתן לאחסן נתונים או לעבד אותם בדרכים שונות, וזאת באופן ש"ישכיח" מהמשתמש שהמדובר הוא בשפת תכנות, למעשה. האקסס מאפשר ליצור בסיס נתונים מותאם אישית לעסק, כך שלאחריו העדכון נעשה באופן הפשוט ביותר.

את תוכנת האקסס ניתן לחלק, אם כך, לשני רכיבים עיקריים, המשולבים ביניהם. מעבר להיות התוכנה בסיס הנתונים, היא גם מתפקדת כמחולל יישומים לכל דבר ועניין. היא תומכת בשפות תכנות שונות, וכן בהטמעת התוכנה עם כלי עזר אחרים לניהול העסק: Power Point, Excel וכן הלאה. כמו כן, הרי שבכל שלב, ניתן להפיק באמצעות התוכנה דוח"ות או גרפים מסוגים שונים.

הכול מתחיל בבניה
מסד נתונים מושלם לא נבנה, כמובן, בין רגע. עם זאת, הרי שבאמצעות התוכנה הידידותית הזו, הרי שניתן לעשות זאת בפרק זמן קצר עד מאד, אולי אפילו מספר ימים. ההקמה היא למעשה המשימה החשובה ביותר שיש לבצע, מתוך התבוננות על העתיד, כמובן. עם זאת, העובדות בשטח מראות כי אין תוכנת ניהול אחת אשר דומה לחברתה, ובכל מקרה חוקי המשחק משתנים לחלוטין. כל אלה תורמים למורכבות, מיותר לציין.

לסיכומו של עניין, במרבית החברות או הארגונים יש הרבה רצון טוב, אך אין ולו אדם אחד אשר מקיא את עולם האקסס לאשורו. וכאן בדיוק נכנס לתמונה המתכנת המקצועי.

לבד? לא בבית ספרנו
השימוש במתכנת אקסס מקצועי ראוי להבהרה. העובדות מראות כי בין בין תוכנות המחשב השונות, אחוז ניכר של מילים נכתב על אקסס. ואכן, היות ומדובר בתוכנה ידידותית, הרי שלמידה של מספר חודשים תאפשר לאנשים בעלי חוש טכני החורג מהממוצע להכיר אותה, במובן זה או אחר. האם זה מספיק? לא בטוח.

הסיבה לכך פשוטה: לצורך הכרת כל האפשרויות הגלומות בתוכנה באמת, על כל שכן התאמת השימוש בה לארגון ספציפי, נדרש ידע עצום וניסיון רב. רק מתכנת אקסס מן המניין יוכל להציע את אלה, מיותר לציין. בכך, תמורת הוצאות כספיות שמתבטלות בשישים אל מול יתרונות התוכנה, אפשר להצעיד את העסק מספר צעדים קדימה.

לימוד טכנאי מחשבים

Comments are closed.