היכרות עם מערכת ההפעלה לינוקס

יש הטוענים כי מערכת ההפעלה לינוקס לא מקבלת את תשומת הלב לה היא ראויה. אנשים מדברים על לינוקס באופן מיתי מבלי שראו את סביבת שולחן העבודה של המערכת.

האמת היא שלינוקס ובאנגלית Linux היא דוגמה לפיתוח של קוד פתוח ותוכנה חופשית. לינוקס מתאימה גם למערכות הפעלה אחרות. מנקודת המבט של תוכנת הפעלה חופשית, התאימות שלה לתוכנות אחרות מספקת למשתמש את החופש לבחור את התוכנה ואינה מגבילה את המשתמש בגלל הבחירה שעשה, כפי שהדבר קורה בווינדוס ובאפל. אם אתם מעוניינים לדעת יותר, קורס לינוקס יוכל לסייע לכם.

לינוקס נכנסת לשוק מערכות ההפעלה במצב שהוא נחות. היא מתחרה במערכות הפעלה פופולאריות ואינה יכולה להסתמך על היתרון של מונופול. לכן, כדי להשתלב בעולם זה, לינוקס חייבת ליצור תוכנה שמתקשרת עם מערכות אחרות. מאפיין זה שונה מאד מהמתחרות הידועות ווינדוס ואפל.

היתרונות של לינקס

–          למערכת ההפעלה לינוקס יש קוד פתוח ומידע שזמין לכל משתמש. המטרה של לינוקס היא לשחרר את התלות של המשתמש במפרט קבוע.

–          כל משתמש יכול לשנות ולהעתיק את לינוקס שהיא תוכנה חופשית.

–          מערכת ההפעלה של לינוקס היא ניידת. כלומר, היא רצה על קשת רחבה של חומרות.

–          אחת התכונות הייחודיות של מערכות הפעלה כמו לינוקס היא ההפרדה בין ההפצה לבין הפקת התוכנה. כאשר רישיון התוכנה מאפשר הפצה, פרויקטים יותר גדולים מאמצים את הפרויקטים העצמאיים ובכך הם הופכים זמינים להפצה של לינוקס.

קהילת משתמשים

בישראל קיימות כמה קבוצות של משתמשים בלינוקס, ביניהם מועדון בחיפה שמקיים בכל שבוע שני מפגשים והרצאות. כיוון שלינוקס היא בחינם, יש כמה תאגידים שביססו מודל עסקי שכולל תמיכה בלינוקס החופשית. בנוסף, קורס לינוקס מתקיים ברחבי הארץ ומאפשר להרחיב את מעגל המשתמשים במערכת הפעלה זו.

התקנת לינוקס

בדרך כלל מתקינים לינוקס על המחשב האישי על ידי אתחול מ-CD-ROM או מ-DVD. ניתן לצרוב תקליטורים אלה מקובץ של ISO שתורידו מהאינטרנט.

קיימת גם אפשרות לקנות את המחשב כשתוכנת הלינוקס כבר מותקנת בו. היום יש גם מחשבים ניידים שמריצים הפצות של לינוקס.

מדעי המחשב

Comments are closed.