מדעי המחשב – לימודי הנדסת תוכנה

מקצועות המחשוב וההיי טק הם מן המתקדמים והמובילים בישראל ובעולם. במידה רבה, חלום ההצלחה הישראלי עובר כיום דרך השתלבות בתעשייה מתקדמת ופורצת דרך זו. רבים מבין המועמדים ללימודים, כאלה שאינם מוכנים להתפשר מבחינה אקדמאית ואשר רוצים לרכוש את הידע המסודר, המעמיק והאיכותי ביותר, מתלבטים היכן כדאי ללמוד ולא פחות חשוב – לאיזה מסלול כדאי לפנות. על השאלה היכן ללמוד, הרי שעדיף  ללא ספק, לבחור במוסד לימודים מוכר, בעל היסטוריה של מצוינות. על השאלה מה כדאי ללמוד הרי שבין האפשרויות הטובות ביותר נמצאים מדעי המחשב בכלל ולימודי הנדסת תוכנה בפרט.

ללמוד כדי להוביל

אנשים רבים, במיוחד הצעירים של היום, נחשבים למתקדמים מאוד מבחינה טכנולוגית. כמעט קשה להאמין שאך לפני שנים מעטות הנגישות למחשבים הייתה נחלתם של מתי מעט. ידע מסוים בתכנות, בעיצוב גראפי, במתמטיקה ובאלקטרוניקה הוא נחלתם של אנשים רבים, חלקם מחוסרי תואר אקדמאי. עם זאת, כדי לקבל בסיס ידע רחב ומובנה, כזה שיאפשר להתברג לתפקידים מאתגרים של ניהול או פיתוח, אי אפשר לוותר על לימודים רציניים בתחום מדעי המחשב.

הצלחה אקדמאית בתחום זה פותחת דלת למקומות העבודה הנחשקים ביותר בתעשיית המידע והטכנולוגיה, אך בכך לא מסתכמת התמונה. בוגרים רבים מהפקולטות המובילות ברחבי הארץ נקלטו לא רק כשכירים אלא הפכו גם ליזמים ולמובילי דרך של ממש.

בסיס טכני משובח

אנשי מחשבים ופיתוח מובילים בתחומים, מתכנתים ומנהלי צוותים וכן סמנכ"לים, מנכ"לים ובכירים רבים אחרים  בתעשייה החלו את דרכם להצלחה ברכישת בסיס טכני שאין ערוך לו. לימודי הנדסת תוכנה במסלול מדעי המחשב מקנים, ללא ספק, את הבסיס הטוב ביותר ולא רק למי שמעוניין להיות למהנדס. מהנדסי תוכנה רבים מינפו את הידע הטכני שלהם להקמת חברות ומיזמים טכנולוגיים שזכו להכרה ולהערכה הרבה מעבר לשוק הישראלי.

למותר לציין שלא כל מהנדס תוכנה שואף להקים חברה או להיהפך ליזם או למשקיע טכנולוגי. השאיפה להיות לאיש מקצוע מעולה, להוביל פרויקטים, לאפיין תהליכים או לעסוק פשוט בתכנות ברמה הגבוה הן מטרות חשובות לא פחות. אחרי הכל, אותם מהנדסים הם הכוח העיקרי ששומר על היתרון הטכנולוגי הישראלי לעומת הידע של מרבית מדינות העולם.

בין מתמטיקה למחשבים

למתעניינים בלימודים באחת הפקולטות המובילות של מדעי המחשב והנדסת תוכנה שאינם מגיעים מהתחום (ומסתבר שיש לא מעט כאלה, כגון הנדסה ביו רפואית) נספר שהלימודים כוללים שני נדבכים עיקריים. הנדבך הראשון הוא זה המקנה יסודות מתמטיים ראויים. הנדבך השני עוסק בידע מעמיק בעקרונות המחשוב ובתכנות מודרני.

  • בתחום היסודות המתמטיים נלמדים בין היתר מקצועות כגון חדו"א (חשבון דיפרנציאלי וליניארי), אלגברה ליניארית, קומבינטוריקה, לוגיקה, סטטיסטיקה והסתברות.
  • בתחום המחשוב והתכנות נלמדים נושאים כגון מבוא למדעי המחשב, שפת ג'אווה, מסדי נתונים, מערכות הפעלה, מערכות ספרתיות, קומפילציה, תכנות ואפיון מונחי עצמים, ממשקי משתמש, פיתוח ווב ואחרים.
מדעי המחשב

Comments are closed.