האם לימודי מחשבים זה בשבילך?

בכל רגע נתון יושבים בישראל אנשים רבים ושואלים את עצמם איזה מקצוע לחיים יכול להתאים להם. נתח נכבד מהאנשים הללו שואל את עצמו, ממש עכשיו, האם לימודי מחשבים יכולים להתאים. בשורות הבאות נסקור מספר נקודות שיכולות לסייע בקבלת החלטה מתאימה.

פנים רבות להייטק

כדי לענות בצורה נכונה לשאלת ההתאמה האישית ללימודים (ואחר כך לעבודה) בהייטק, חשוב להבין שמדובר למעשה על תחום רחב מאוד, שאיננו כולו מקשה אחת. את התפקידים השונים בתחום ניתן לחלק לפי מאפיינים כגון השכלה נדרשת, ניסיון נדרש, עניין אישי.

אין ספק שאנשים שפונים למשרות של דרושים Java יהיו בעלי ידע שונה, השכלה שונה או ניסיון שונה מאלה שמחפשים מודעות דרושים של משרות QA, משרות ניהול צוות פיתוח או הנדסת אלגוריתמים.

לכל תפקיד ותפקיד נדרשת השכלה שונה, כאשר חלק מהתפקידים מחייבים השכלה אקדמאית של תואר ראשון ולעיתים שני. לעומת זאת, יש גם תפקידים שיכולים להתאים גם לבוגרים של קורסים שונים וקצרים יחסית, למשל בתחום של בדיקות איכות, ניהול רשתות וכן הלאה.

לכן, כדי לדעת האם לימודי מחשבים יכולים להתאים, כדאי לפני כן להכיר את התפקידים השונים בתחום, ואילו לימודים יכולים להיחשב למספקים.

ביקוש וניסיון

כאשר בוחנים את שאלת ההתאמה ללימודי מחשבים, כדאי לקחת בחשבון את היצע העבודה בתחום. באופן כללי, גם כיום, למרות שלא מדובר על תקופת גאות כלכלית, עדיין קיים היצע משרות גדול למדי בתחום. אמנם לרוב התפקידים הנחשקים נדרשת רמה מסוימת של ניסיון, אבל חלק גדול מהלומדים בתחום מצליחים לרכוש ניסיון שכזה, אפילו בתקופת הלימודים עצמם.

למי שלא בטוח אם תחום המחשבים מתאים לו כמו כפפה ליד, מומלץ לשוחח עם אנשים כמוהו, אך כאלה שכבר עובדים בהייטק. שיחה עם אותם אנשים יכולה לסייע בגיבוש החלטה, ביחד עם הנתונים הנוספים שיש להתייחס אליהם. נתונים אלה יהיו הביקוש לעובדים בתפקיד ספציפי, רמות השכר על פי תפקיד, תנאי העבודה ואפשרויות הקידום.

דע את עצמך

לפני שמחליטים באופן סופי האם לימודי מחשבים הם הדבר המתאים ביותר, כדאי לכל המתלבטים לשאול את עצמם כמה שאלות חשובות. בין השאלות הללו בולטות השאלות הבאות:

  1. האם יש לי כישורים טכניים ומתמטיים?
  2. עד כמה אני יכול להתפנות בשלב זה ללימודים מחייבים?
  3. האם מוצא חן בעיני הרעיון של "חשיבה מחוץ לקופסא" שמאפיין אנשי פיתוח בכירים?
  4. האם מקובל עלי הרעיון של ניוד בין תפקידים שונים, שמאפיין ארגוני הייטק רבים?
  5. האם אני מעוניין להתפתח כיזם? (גם כאן, אגב, לימודי מחשבים יכולים לתרום תרומה משמעותית).
  6. עד כמה חשוב לי להתפתח בעבודה?
  7. עד כמה חשוב לי להימצא בחזית העשייה והפיתוח של ישראל?
  8. האם האפשרות לעבוד בחו"ל נראית לי מפתה?

התשובה לשאלות אלה, ולכל הפחות התעמקות בהן, תוכל לעשות סדר בדברים ולהוביל להחלטה מושכלת יותר בבחירת מסלול הלימודים – בהייטק או בתחום שונה.

 

מדעי המחשב

Comments are closed.